Szerencsére egyre több helyen felhívják a figyelmet az állapotfelmérés fontosságára. Ez egy nagyon fontos lépcsője az életmódváltásnak, hiszen enélkül könnyen előfordulhat, hogy csak vaktában lövöldöznénk és maximum, csak reménykedhetünk benne, hogy az irány, amit kijelöltünk, tényleg célravezető lesz. Éppen ezért jó,ha tudod, hogy miket érdemes mérni egy állapotfelmérésen:
1. Testsúly, testzsírszázalék, izomtömeg:
A testsúly természetesen fontos kiindulópont, viszont önmagában még nem elég, hiszen nemcsak a zsírtömegből lehet veszíteni, hanem sajnos az izomzatból is. Ráadásul a szervezetedben lévő víz mennyisége is eltérhet a mérések során, ezért sokkal pontosabb, és biztosabb, ha a súlyod mellett a testzsírszázalékodat és az izomtömegedet is megméred. Ha mindezt figyelembe veszed, hamar rájössz majd, hogy a módszer amibe belevágtál valódi fogyást eredményez-e, vagy csak az izmaid épültek le, tehát látszatfogyásról van szó.
2. Centizz!
A mellkas-, derék-, csípő-, comb- kerületének mérése azért is fontos, hogy életben tartsa a motivációt. Ugyanis könnyen előfordulhat, hogy az életmódváltás bizonyos szakaszaiban a mérleg nem mutat jelentősebb változást, de centikben mindez nagyon is mérhető.
3. Teszteld a fizikai állapotod!
Érdemes felmérni az állóképességed, valamint az erőnlétet, az ízületi mozgáskiterjedést és a koordinációt is. Mindez azért is fontos, mert ehhez igazítva hatékonyabb, és persze preventívebb mozgásprogramot lehet összeállítani számodra. Így az edzésre szánt időd, egészen biztosan nem vész majd kárba.
Ennek felmérésére egészségi állapottól függően, különböző tesztek szolgálnak segítségül, melyeket érdemes edzői felügyelet mellett elvégezni. Állóképesség tesztelésére például az egyik legismertebb a Cooper-teszt, ahol 12 perc alatt kell minél nagyobb távot lefutni. Ezt valószínűleg már mindenkivel megcsináltatták testnevelés órán. Ám annak, azok számára, aki túlsúlyosak, valamilyen keringési betegségben szenvednek, vagy esetleg ízületi panaszaik vannak nem feltétlenül ez a leghatékonyabb lehetőség az állóképességük felmérésére. A 2000 méteres gyalogló teszt, a módosított lépcső-teszt, a Conconi teszt, vagy például a Polar órák Fitnesz tesztje szintén az állóképesség felmérésére szolgál.
+1 Labor!
Bármilyen életmódváltásba vágsz is bele, érdemes előtte felkeresni a háziorvost, és elmenni egy laborvizsgálatra. Ebből ugyanis nagyon sok információ kiderül, amire az edzések és a diétás étrend során is külön figyelmet kell fordítani. Ne hanyagold el.
Ha úgy érzed segítségre van szükséged, vagy csak szeretnéd tudni hol tartasz most, látogass el hozzánk, hiszen nyár végéig díjmentes állapotfelmérésekkel segítjük az életmódváltás első lépéseit!